Uchylenie obowiązku informacji o strategii podatkowej – projekt nowelizacji ustawy

Uchylenie obowiązku informacji o strategii podatkowej – projekt nowelizacji ustawy 

Od stycznia 2021 r.  obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wprowadziła obowiązek sporządzania i upubliczniania na swojej stronie internetowej informacji dotyczącej realizowanej strategii podatkowej za dany rok podatkowy. Obowiązek dotyczy aktualnie podatkowych grup kapitałowych (niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów) oraz dużych przedsiębiorców (przychody przekraczające równowartość 50 mln EUR).  

W dniu 28 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt (UDER17) zmian przepisów, zakładający zniesienie obowiązku publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej. 

Informacja o strategii podatkowej – na czym polega obowiązek wprowadzony od 2021 r. 

Zgodnie z art., 27c ustawy o CIT sprawozdanie dotyczy m.in.: 

  • opisu procesów i procedur stosowanych w zarządzaniu wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów podatkowych oraz współpracy z Krajową Administracją Skarbową, 
  • realizacji obowiązków podatkowych na terytorium Polski, wraz z informacją o liczbie przekazanych informacji o schematach podatkowych (MDR) z podziałem na konkretne podatki, 
  • transakcji z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów oraz planowanych lub podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych, które wpływają na zobowiązania podatkowe, 
  • wniosków o wydanie interpretacji – w tym ogólnych, indywidualnych oraz wiążących informacji stawkowych i akcyzowych, 
  • rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. 

Przy czym, należy zauważyć, iż z obowiązku publikacji w informacji o strategii podatkowej wyłączone są informacje objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego. 

Podatnicy, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym są zobowiązani do zamieszczania informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy, sporządzonej w języku polskim (lub jej tłumaczenie na język polski), na swojej stronie internetowej w terminie do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. 

Co więcej, podatnicy objęci ww. przepisami są zobowiązani do elektronicznego zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której została opublikowana przedmiotowa informacja – termin na powiadomienie odpowiedniego organu podatkowego jest tożsamy z terminem publikacji tej informacji.  

Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia urzędu skarbowego o adresie publikacji może skutkować karą finansową w wysokości 250 tys. PLN. 

Informacja o strategii podatkowej – na czym polega obowiązek wprowadzony od 2021 r. 

29 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o CIT, który ma znieść obowiązek publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.  

Projekt realizuje zobowiązania rządowego Zespołu Deregulacyjnego i stanowi realizację filaru VI: „Wsparcie dla biznesu i deregulacja” planu gospodarczego na 2025 r. „Polska. Rok przełomu”, który zakłada eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. 

Aktualnie projekt przewiduje, że zwolnienie z obowiązku będzie dotyczyć podatników, którzy będą zobowiązani do złożenia tej informacji za rok podatkowy, w przypadku, gdy termin zamieszczenia na stronie internetowej tych informacji upływa po dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy. Nowelizacja ma natomiast wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu, co oznacza natychmiastowe zastosowanie nowych przepisów. 

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy nowelizującej, projektowana zmiana polegająca na uchylaniu art. 27c ustawy o CIT stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez podatników. Usunięcie obowiązku publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej ma na celu ograniczenie nadmiernych wymogów regulacyjnych oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych, co ma wpływać na upraszczanie systemu podatkowego w Polsce. 

Co istotne, w uzasadnieniu do projektu wskazano, że projektowane uchylenie art. 27c ustawy o CIT nie działa wstecz – obowiązek sporządzenia i publikacji oraz poinformowania o tym organu podatkowego pozostaje w mocy w odniesieniu do lat podatkowych, za które termin wykonania tego obowiązku minął przed dniem wejścia w życie nowelizacji.  

Przy czym, należy zauważyć, że uchylenie ww. przepisów sprawi, że podatnicy nie będą zobowiązani do dalszego utrzymania opublikowanych do tej pory informacji o strategii podatkowej na swoich stronach internetowych. 

 

Adrianna Kiszka, starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Business & Tax Attorneys